Ogresbalss.lv | Arhīvs | decembris

Arhīvs | decembris 2014

Atzīme: , , , , , , , , , , , ,

Ceļojošais foto projekts “Ķeguma novads” finišā.

Publicēts: 26 decembris 2014. Autors: admin


Tieši pirms ziemsvētku vakara izlikām biedrības „Atceries Latviju” ceļojošās izstādes „Ķeguma novads” noslēdzošo ceturto un pēdējo ekspozīcijas vietu , šoreiz Rembatē, bijušajā pamatskolas internātā. Tur moderni rekonstruētās telpās jau otro gadu atrodas Ķeguma novada sociālais centrs „Senliepas”. Tradicionāli izejot no ekspozīcijas koncepcijas katrā jaunā vietā 50% darbu attiecas uz visu novadu kopumā bet 50% uz konkrēto vietu. Tā bija izrādīšanas reizēs gan Ķegumā, gan Birzgalē gan Tomē, kura abās pēdējās izstādes laiku nācās pagarināt divkārt. Taču šoreiz izejot no vietas specifikas mainījām arī pašu ekspozīcijas principu, pietam beidzamo reiz pašā iekārtošanas procesā. Pašu sociālo tēmu Ķeguma novadā esmu nopietni bildējis vismaz divas reizes , šeit ar sakņojās ekspozīcijas koncepts. Sazinājos ar centra vadību palūdzu, lai personāls no šiem pāris simtu bilžu materiāliem izvēlēties tieši tās desmit bildes, kuras varētu, būtu interesantas pašreizējiem centra iemītniekiem no centra un personāla viedokļa. Pēc izdarītās izvēles pasūtījām izgatavot bildes , sakomplektējām izstādi. Otra puse ekspozīcijas arī centra darbinieku izvēle no pārējā novada kolekcijas. Eksponēšanas koncepts radās iekārtošanas procesā, diezgan ievērojama centra klientu daļa guloši vecīši daļa no kuriem kad viņu pirms dažiem gadiem pirmoreiz bildēju paši vēl staigāja. Pa to laiku kamēr izpakoju bildes aprūpētājas bija dažu ierāmēto jau aiznesušas parādīt kādiem opjiem un omiem uz istabiņām uz gultas guļošiem cilvēkiem. Te nu man pielēca, ja tagad viņas salikšu saskrūvēšu pie sienas tās redzēs tik tie centra iemītnieki kuri staigā , bet liela daļa to kas vairs nestaigā nē. Šo problēmu pēc personāla ieteikuma atsisinājām vienkārši manuprāt ģeniāli, profesionālos metāla rāmjos rāmētās bildes tika saliktas centra lielajos logos. Pie vajadzības tās var ņemt aiznest paradīt guļošam cilvēkam, vai cilvēks, kura redze vairs, nav tik laba paņemt rokā apskatīt izpētīt tuvāk. Tā nu mums sanāca cilvēkiem ar īpašām vajadzībām adaptēta beidzamā kolekcijas „Ķeguma novads” ekspozīcija. Šobrīd plānots, bildes „Senliepas” būs apskatāmas līdz 2015. gada janvāra vidum. Kopumā secinājumi pieredze no šīs pa novada iestādēm ceļojošās ekspozīcijas plaši, nostabilizējās viedoklis ko tieši cilvēki vēlas redzēt bildēs , gan kādā formātā veidā tās jāeksponē. Varu teikt, pa 70% bijām precīzi noteikuši visas pozīcijas. Diezgan smagi iekritām uz daļējo novada finansējumu, līdzfinansējumu. Kopumā eksponēto bilžu skaits ir 40. Tas ir par 10 vairāk nekā apstiprinātajā un Ķeguma domes līdzfinansētajā projektā. Kā rezultāts radusies pārliecība par projekta turpinājumu nepieciešamību , tik jau šaurākā specializācijā. To ar iesniegsim nākamajā Ķeguma konkursā. Jaukus visiem ziemas saulgriežus. Vizuālais projekts „Ķeguma novads” tapis ar daļēju Ķeguma novada domes finansējumu Ķeguma novada iedzīvotāju iniciatīvas projektu 2014 ietvaros.

Atsauksmju (0)

Atzīme: , , , , , , ,

Gada nogales pasākums , Ogres mākslas muzeja draugiem.

Publicēts: 23 decembris 2014. Autors: admin

Ogres mākslas muzeja draugi


Vakar,tā negaidīti gadījās pabūt pasākumā,ko rīkoja Ogres Vēstures un Mākslas Muzejs. Sajūtas diezgan interesantas.
Pirmkārt jau vienā vietā bija sanākuši praktiski visa veida iestāžu pārstāvji, ar kādiem pamatā sadarbojas biedrība ”Atceries Latviju”. Tie būtu vēstures, tūrisma, kultūras un vietējā vara. Cik novērots parasti tajā, areālā tad arī apgrozās visi radošākie ļaužu jebkurā novadā.
Ogres notikumiem sekojam līdzi pastāvīgi, un iespēju robežās tos arī fiksējam. Pasākuma laikā par to tika runāts. Muzeja direktore Iveta Ruskule stāstīja par gada laikā paveikto. Pārsteigums bija apzināties, cik dziļi un aktīvi muzejs iesaistījies novada un pilsētas kultūras dzīvē. Tas nesaistās kopā ar stereotipu par arhīvu darbinieku biezās brillēs, kurš rokas vēstures putekļu un pergamenta ruļļu kaudzēs. Ir ticis veikts milzīgs un interesants sociālais darbs ar visu veidu iedzīvotāju grupām, sākot ar bērniem. Ka svaigāko varētu, minēt puzuru veidošanas darbnīcu un neskaitāmas citas lietas.

Ogres mākslas muzeja draugi


Otrs pārsteigums bija man izsniegtā ārštata korespondenta apliecība. Tur bija tāda interesanta priekšvēsture saistībā ar Ogres fotoklubu, bet lai būtu kā būdams, likumsakarīgi-vēsture ne tikai jāpēta, jāvāc-kādam tā arī jāfiksē.
Trešais pārsteigums. Man vienmēr ir bijusi nesaprotama un neloģiska pašreizējā OVMM atrašanās vieta. It kā ir radusies iespēja, šo lietu atrisināt. Pagaidām sīkāk nerakstīšu, jo iecere var realizēties tikai sakrītot vairākiem apstākļiem, bet turēšu īkšķi, lai muzejs beidzot tiktu pie normālām telpām.
Par cik pasākuma bildēšanai nebiju sanesis piemērotu apgaismošanas aparatūru un viesi arī neizskatījās īpaši noskaņoti dinamiskām fotosesijām, varēju mierīgi pavērot, kā rosās un laipnās namamātes funkcijas veic mūsu ilggadīgā sadarbības partnere Gunta Šmidre, vienlaicīgi iegrimstot apcerē par vēstures saglabāšanas aspektiem foto saistībā.
Kopā ar Rihardu Puriņu darbojoties, vairākus gadus ir ievērota kāda sakarība. Par cik juku un pārmaiņu laiki veica neskaitāmas transformācijas cilvēku apziņas un vērtību skalās, nevienu pat visvajadzīgāko un labāko ideju nevar realizēt, kamēr nesakārtojas visa loģiskā ķēde. Sarunās ar jebkuru ierēdni vai darbinieku JEBKURŠ piekrīt un it kā atbalsta mūsdienu vēstures dokumentēšanas nepieciešamību. Aina izmainās, kad runas aiziet praktiskās realizācijas virzienā. Te vairs nevar izlīferēties ar runām šauros diskursos par fotogrāfijas estetizāciju, vai paradigmu uzskaiti, jo vajadzīgs ir reālu praktiķu reāls kompetents darbs un taustāmi ieguldījumi. Tai pašā laikā dzīve ir dzīve-citur kliedz piemēram, ka Latvija vieglprātīgi izturas pret aizsardzību, jāpērk teiksim ložberi par 1,8 milj. Eir.
Zināmu optimismu vieš kultūras ministres Daces Melbārdes intervijas un viedoklis Latvijas Kultūrkapitāla fondu saistībā vai piemēram
ŠEIT
Tas nozīmē, ka nenolaižam rokas un turpinām darbu.
Rolands 2014.12.23. speciāli priekš www.ogresbalss.lv

Ogres mākslas muzeja draugi

ATCERIES visas šīs bildes tapušas labdarības projekta ietvaros, ja tev tās patīk vari atbalstīt ziedojot!ziedot

Atsauksmju (0)

Advertise Here

Foto Lunis iekš Flickr

Visas bildes

Advertise Here
UA-8644514-1